Yeraltından Özgürlüğe Uzanan Yol

YERALTINDAN ÖZGÜRLÜĞE UZANAN YOL

Merhaba sevgili okurlarım ve kıymetli beyazcam müptelaları! Bir web televizyonu platformu olan Amazon Prime Video’da yayınlanacak olan bir edebiyat uyarlamasıyla daha karşı karşıyayız. “The Underground Railroad (Yeraltı Demiryolu)” adındaki bu yeni yapım, Colson Whitehead’in Pulitzer ödüllü aynı adlı romanından uyarlama. Dizinin de tıpkı kitapta olduğu gibi kölelik sistemi üzerine oldukça çarpıcı içerik ve üslupta anlatacakları var. Bu arada kitabın yazarı Whitehead aynı zamanda dizinin uygulayıcı yapımcısı olarak da görev alacak.

The Underground Railroad
Colson Whitehead ve Pulitzer ödüllü eseri “The Underground Railroad”

https://www.centre.edu/author-colson-whitehead-to-discuss-first-year-book-at-centre/)

Dizinin oyuncu kadrosunda Güney Afrika Cumhuriyeti’nden genç kadın oyuncu Thuso Mbedu, “The Great Gatsby (Muhteşem Gatsby)”nin Tom Buchanan’ı Joel Edgerton, bir dönem uzun soluklu polisiye dizi “Law&Order”da rol almış olan Amber Gray ve çocuk oyuncu Chase W. Dillon ana rollerde yer alacak.

Dizi, iç savaşın kapıda olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney kesiminde köle olarak pazarlanan ve çalıştırılan insanların hikayesini anlatacak. Genç bir kadın olan Cora’nın (canlandıran Thuso Mbedu), kölelikten kurtulma girişimi sırasında inanılması güç bir keşifte bulunmasıyla içine hapsoldukları kölelik girdabından bir çıkış ümidi doğacaktır. Cora, söylentilerden ibaret olduğunu zannettiği yeraltı demiryoluna ulaşmak için “bir umut” düşüncesiyle kaçtıktan sonra, anlatılanların yalnızca bir söylenti olmadığını, bahsedilenlerin sadece bir metafor değil, kanlı canlı mühendisler ve kondüktörlerle dolu gerçek bir demiryolu olduğunu görür. Yeraltındaki bu gizli ray ve tünel ağı, kölelikten özgürlüğe doğru bir ışık yakacaktır.

Dizinin yönetmen koltuğunda, daha önce “Moonlight (Ay Işığı)” filmini yazıp yöneten ve senaryosuyla Oscar kazanan Barry Jenkins var. “Moonlight”ın Oscar ödüllü yapımcıları Adele Romanski ve Dede Gardner da bu projede yeniden Jenkins ile birlikte çalışacaklar. Dede Gardner, yine Amerika birleşik Devletleri’ndeki kölelik düzenini konu edinen “12 Years A Slave (12 Yıllık Esaret)” filminin de yapımcılığını üstlenmişti.

The Underground Railroad
“The Underground Railroad” dizisinden yayıncı tarafından paylaşılan bir sahne

Yönetmen Jenkins, “The Underground Railroad” yapımının çekimlerinin 116 günlük bir mesainin ardından tamamlandığını duyurdu. Jenkins, yapımın konu itibarıyla ağırlığına dikkat çektiği açıklamasında “Bu, fiziksel olarak yapmasının zorluğundan ziyade, duygusal olarak da en çok zorlandığım bir iş oldu. Daha önceki hiçbir çalışmamda sette ağlamamıştım. Ama bunda, ekip arkadaşlarım sık sık ‘İyi misin adamım?’ diyerek yanıma geldiler. Hatta psikolojik danışmanımız bir gün beni set ortamından çekip çıkardı ve o gün yönetmeye daha fazla devam etmeme izin vermedi.” diyerek zorlu tecrübesini aktardı.

Bunca emek ve gözyaşıyla yoğrulmuş bir yapım, toplumcu gerçekçi içeriği ile de izlenmeyi hak ediyor bence. Fakat dizinin yayıncı platformu Amazon Prime Video, henüz bir gösterim tarihi ilan etmedi. Yani sevgili okuyucularım, şimdilik beklemedeyiz.

Kaynak: Indiewire

Yazı: Burak Orhan

One thought on “Yeraltından Özgürlüğe Uzanan Yol

Comments are closed.