Utanmaz Adamın Vedası

UTANMAZ ADAMIN VEDASI

Fotoğraf Linki

Utanmaz adam Frank Gallagher ve en az kendisi kadar utanmaz ailesinin 10 yıllık inişli çıkışlı maceralarının artık sonuna geldik. İzleyicilerini (ki bu güruhtan birisi de ben oluyorum) kâh haykırarak güldüren, kâh derin derin hüzünlendiren “Shameless” dizisinin 11. ve son sezonunun yayın tarihi belli oldu. Dizinin final sezonu 6 Aralık akşamı Showtime’da başlayacak. Yapımın önceki sezonları da klasik anlamda bir televizyon kanalı olan Showtime’da yayınlanmıştı.

İlk sezonları ocak ayında izleyiciye sunulan yapım, son dört sezondur standart yeni yayın dönemi başlangıcı olan eylül-ekim aylarında dönüş yapıyordu. Bu sene de ekim ortası gibi başlaması beklenen yeni sezonun çekimlerine mecburen ara verilmişti. Bilin bakalım bu zaruretin nedeni neydi? Evet bildiniz, koronavirüs pandemisi… Dizinin 11. sezon çekimlerine, koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından 8 Eylül’de devam edildi ve final sezonu 2020 bitmeden beyazcama yansımayı başaracak.

Son sezonda hikaye koronavirüs salgını ve “gentrification” politikaları ekseninde şekillenecek. “nezihleştirme” olarak tercüme edebileceğim “gentrification” kavramını, “varoş semtleri orta-üst sınıfa mensup kişilere cazip hale getirip oralara yerleşmelerini sağlayarak semtin sakinlerini yerlerinden eden imar politikaları” şeklinde tanımlayabilirim. Gallagher Ailesi ile konu komşu da bu bağlamda mahalleyi savunmak ya da teslim olmak arasında zorlu bir seçimle sınanacaklar. Aile dostları Kevin ve Veronica çifti varoşlardaki zorlu yaşamın savaşmaya değip değmeyeceğine karar vermekte ağır bir ikilem yaşayacak.

Koronavirüs salgını konusunda da muhtemelen yine bolca ABD sağlık sistemi yergisi izleyeceğiz. “Yine” diyorum, çünkü önceki sezonlarda da ABD’de sosyal devlet anlayışının temelden reddedilmesi nedeniyle genel sağlık sigortası uygulamasının olmayışı, senaryoya ustaca yedirilmiş türlü olaylar vesilesiyle defalarca acımasızca eleştirilmişti.

Final sezonunda Frank, yaşlılığın ve alkolizmin yıkıcılığında kendi faniliği ile yüzleşirken Lip, ablasının yokluğunda ailenin yeni reisi olmanın sorumluluğu altında ezilecek. 9 sezon boyunca diziyi (ve aileyi) sırtlayan başarılı oyuncu Emmy Rossum (yani güçlü abla figürü Fiona), şayet final sezonuna özel bir misafirlik olmazsa (bunun hoş bir örneğine “The Office”in finaline konuk olan Steve Carell ile şahit olmuştuk), bu sezonda da yer almayacak. İzleyicilerinden birisi olarak, dizinin sona ermesiyle öncelikle usta oyuncu William H. Macy’nin performansını, ardından da oldukça isabetli bölüm içi şarkı seçimlerini bir hayli özleyeceğim. Öyle ki, sırf bu şarkılardan derlediğim çalma listelerim var benim. Madem öyle, son sezonun tadını çıkarmaya bakalım. “Güldürürken düşündüren” dizinin final sezonunda herkese bol kahkahalı ve farkındalıklı seyirler!

Kaynak: Tvline

Yazı: Burak Orhan

One thought on “Utanmaz Adamın Vedası

Comments are closed.