Simpson Ailesi’nin Sır Perdesi 700. Bölümde Aralanıyor

Merhabalar efendim, beni okumaya vakit ayırdınız, yazıma geldiniz, ne iyi ettiniz, hoş geldiniz. Ben de size, benden okumaya alıştığınız üzere, bu haftanın öne çıkan televizyon konulu bir haberini başka yerde bulamayacağınız detaylarla getirdim.

32 sezondur devam eden uzun soluklu animasyon dizi “The Simpsons (Simpson Ailesi)” 699 bölümü devirdi. Adeta aile dostumuz gibi olan Simpson Ailesi, 699 bölümlük yayın hayatı boyunca birbirinden eğlenceli ve yaratıcı sayısız hikâye anlattı. Sırada önemli bir kilometre taşı olarak 700. bölüm var. Ve görünen o ki, yeni bölümde hem Simpson Ailesi’nin hem de Springfield kasabası sakinlerinin daha önce anlatılmamış bazı sırları açığa çıkacak. Dizinin yayıncı kuruluşu olan Fox, bölüme ilişkin yayınladığı özet bilgisinde, “İzleyicilerin Ned Flanders karakterinin geçmişine yönelik bir sırrı öğreneceklerini ve Simpson Ailesi’nin evinde daha önce hiç görülmemiş bir odayı keşfedeceklerini” paylaştı.

Homer Simpson, ilk kez 700. bölümde güz yüzüne çıkacak olan gizemli odada

“Manger Things” adını taşıyacak olan bölüm, izleyicileri Homer’ın saçlarının daha tamamen dökülmediği, Maggie’nin doğumundan önceki bir Noel zamanına götürecek. Henüz mart ayında olduğumuzu göz önüne alırsak, Noel zamanına daha çok var. Buna rağmen zaman dilimi olarak Noel’in seçilmiş olması ve bölümün ismi, bölümde ilginç göndermeler olabileceği ihtimaliyle beni bir hayli meraklandırdı. Bölümün ismi, veletli popüler fantastik dizi “Stranger Things (Tuhaf Şeyler)” ismine fonetik olarak benzerliğiyle de dikkat çekiyor ama benim radarıma takılan sözcük başka: “Manger”, yani İngilizcede köylerdeki ahır, ağıl benzeri hayvan barınaklarının hayvan yemi yığmak için kullanılan kısmına karşılık gelen bir tabir (bunun için Türkçede tek kelimelik bir karşılık var mı emin değilim, belki “yemlik” denebilir). Zaman dilimi olarak da Noel seçilince taşlar yerine oturuyor. Zira Hristiyanlık öğretisine göre İsa, bir “manger” içinde dünyaya gelmiştir. İsa’nın doğum anını betimleyen diorama biçimindeki irili ufaklı 3 boyutlu maket modellemeler, Noel zamanı tüm kiliselerde yerini alarak sergilenir. Dolayısıyla Noel ve “manger” arasındaki bu bağlantıyı dikkate aldığımızda, “Bayram değil seyran değil, ‘Manger Things’ adındaki bölüm neden Noel’de geçiyor?” sorusu insanın merakını cezbediyor. “The Simpsons (Simpson Ailesi)” dizisinin 17 Aralık 1989’da yayınlanan ilk bölümünün de Noel zamanında geçmesine bir selam çakıldığı veya ilk bölüm – doğum benzeşmesinden doğan bir alegori gibi ihtimaller de göz kırpıyor elbette. İzleyip
göreceğiz.

2018 Noel’inde Belçika’nın sırasıyla Hasselt, Gent, Liege, Ieper, Kortrijk, Baarle Hertog, Brüksel, Dinant ve Eupen kentlerinde karşılaşıp fotoğrafladığım “manger” dioramaları: Görüldüğü gibi gayet mütevazı olanı da var, Panorama 1453 Müzesi kıvamında olanı, hatta bildiğiniz canlı gerçek koyun getireni de 😀

Dile kolay 32 sezondur devam eden diziye izleyicilerin ilgisi halen yoğun biçimde devam ediyor. Hatta gelenekselleşen Cadılar Bayramı özel bölümü, hele bir de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçimi gündemiyle birleşince, bu sezon da oldukça ilgi toplamıştı (Cadılar Bayramı özel bölümüne ilişkin haberimiz için tık tık!). Hâl böyleyken yayıncı kuruluş Fox da kısa süre önce 33. ve 34. sezonlar için yapımın sözleşmesini yeniledi. Yani “The Simpsons (Simpson Ailesi)” ile 750. bölümleri de göreceğimiz garanti. Konuya ilişkin görüşü sorulduğunda kapıyı açık bırakan yapımcı Al Jean, “Kesinlikle 757. bölüme kadar devam edeceğiz ve bunun son olduğunu söyleyemem. Ama daha ne kadar ileri gidebiliriz bilmiyorum. Belki 1000. bölüme bile ulaşabiliriz.” diyor.

“The Simpsons (Simpson Ailesi)” yapımcısı Al Jean, dizinin bir afişinin önünde

Bana kalırsa, her ne kadar 32 yıl gibi bir devamlılıkla yaşlanmış gibi dursa da koca çınar “The Simpsons (Simpson Ailesi)”, bugüne kadar yayınlanan tüm bölümleriyle ve hatta kendisiyle bağlantılı sinema filmi ve özel bölümleriyle web televizyonu platformu Disney Plus’ta yerini alarak zamanın ruhunu yakalamış durumda. Dolayısıyla ana akım medyanın ekseninin değişmesi, klasik anlamda televizyon yayıncılığına daha az bütçe aktarılması gibi çok çeşitli nedenlerle, bir ihtimal 34. sezonun ardından “The Simpsons (Simpson Ailesi)” yapımını Fox ekranlarında göremesek bile belki yeni bölümlerle, belki spin-off (bir yapımdaki karakter, mekân vb. ögeleri temeline alan yeni bir yapım) şeklinde, belki gelenekselleşmiş özel bölümlerle ama mutlaka web televizyonu platformlarında Simpson Ailesi’ne konuk olmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

700. bölüm için herkese iyi seyirler. Bölümü izledikten sonra görüşlerinizi İleri Geri Dergi sosyal medya hesapları ve internet sitesinden bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Kendinize iyi bakın efendim.

Kaynak: Variety

Yazı: Burak Orhan