“Headspace: Guide to Meditation” ve “Headspace: Guide to Sleep” İncelemesi

Merhabaa sevgili okuyucularımız! Bu hafta diğer haftalardan farklı olarak bir dizi, film yahut belgesel değil, Netflix bünyesinde barınan iki tane rehber inceleyeceğiz. Aslında bu iki yapımı ayrı ayrı değerlendirmek ile birlikte değerlendirmek arasında kaldım ve sonunda aynı yazıda yazmak konusunda karar kıldım. Çünkü bu iki mini rehber birbirini içerik olarak oldukça destekliyor.

Bu bilgilerden evvel öncelikle Headspace’in ne olduğu hakkında konuşmalıydım belki, ama ben de böyle biriyim maalesef. Neyse, Headspace, kullanıcılarına stres yönetimi, odaklanma, anksiyate, uyku problemleri gibi konulara yönelik meditasyon yapmaya rehberlik eden bir uygulama. Headspace’in kurucularından biri ise Andy Puddicombe. Andy Puddicombe aynı zamanda “Headspace: Guide to Meditation” (Meditasyon Rehberi) isimli mini belgesel / rehberimizi seslendiren kişi olarak da karşımıza çıkıyor (sanırım uygulamada da o seslendiriyor ancak deneyimlemediğim için bilemiyorum). Andy Puddicombe meditasyon serüvenine 20’li yaşlarında yaşadığı stres üzerine keşiş olmak için başlıyor. Yani bildiğiniz eski Budist bir rahip bu abimiz. Ve elbette bu yukarıda verdiğim bilgiler zihninizde “koskoca Netflix Andy’e kendi uygulamasının reklamını mı yaptırmış yani?” sorusunu canlandırabilir. Zira içerikleri izlemeden evvel benim canlandırmıştı. Ancak sonrasında deneyimlediğim şeyler çok da bu yönde ilerlemedi.

“Headspace: Guide To Meditation” yaklaşık 20’şer dakikadan oluşan 8 bölümlük bir mini rehber dostlarım. Bu 20 dakikanın ilk 10 dakikası Andy abimiz stres, acı, öfke ve diğer konularda konuşmak ile geçiyor. Yaklaşık son 10 dakikası ise birlikte meditasyon yapıyorsunuz. “Headspace: Guide To Sleep” de Headspace’in meditasyon öğretmenlerinden Evelyn Lewis Prieto tarafından seslendirilen, 20’şer dakikalık 7 bölümden oluşuyor. Bu rehberde de bölümlerin ilk 10 dakikasında uyku üzerine doğru bilinen yanlışlar, uyumak amacıyla yapılan yanlışlar, stresin uyku üzerindeki etkisi gibi konular ele alınırken, son 10 dakikasında yine birlikte meditasyon yapıyorsunuz. Bu söylediğim şey size çılgınca ve hatta aptalca geliyor olabilir ki bana da geliyordu. Ancak insomnia teşhisi ile uzun süreler uğraşmış, anksiyate ile de başı ciddi dertlere girmiş bir insan olarak bu iki rehberin de faydasını görmüş olmak bana, tüm bunlardan daha çılgınca geliyor. Bu iki rehberden uyku rehberini izlemek uyuyamama sorunu ile adeta cebelleştiğim zamanlarda yaptığım yanlışları, kendimi uyumaya zorlayarak kendi üzerimde yarattığım stresi, uyku ile aramdaki ilişkiyi yanlış kurduğumu fark etmemi sağladı. Hatta ben düşünce akışı içinde kaybolan, bazen düşünmekten uyuyamayan bir insan olarak, sadece meditasyon yaptığımız o son 10 dakikada düşüncelerimden kısmi olarak arınmış hissettim. Hatta bir iki defasında uyku rehberi ile meditasyon yaptığım esnada uykuya dalmışım, inanamadım! Çünkü ben genel olarak yatıp uyuyabilen değil, uykusuzluktan bayılarak uykuya geçebilen bir insanım. Şaşkınlık verici gerçekten.

Benzer aydınlanmaları ve rahatlamayı meditasyon rehberinde beraber meditasyon yaptığımız anlarda da hissettim. Ben bu iki rehberi art arda her gün izleyerek yaklaşık 15 gün boyunca 10’ar dakika meditasyon yapmış oldum. Ve elbette bir anda büyük değişimler yaşadığımı söyleyemem ama 10 dakika duygulardan arınmış hissetmek, duyguların ve düşüncelerin yoğunluğu içinde kaybolmamak, nefese odaklanmak yahut duyguları ve düşünceleri belli bir mesafeden gözlemleyip, gelip geçişlerini izlemek “rahat” hissettirdi.

Ayrıca her iki rehberin de Türkçe olarak seslendirilişi çok başarılı. Dolayısıyla meditasyon kısmında İngilizce bilmeyenler Türkçe seslendirmeye geçtiklerinde rahatsız hissetmeyeceklerdir. Bir diğer güzel şey ise illüstrasyon biçimindeki görseller, yine her iki rehber için de söylemeliyim ki, çok sevimli ve güzel.

İşte dostlarım, yukarıda bahsettiğim iki mini rehber benim hayatımda birtakım değişikliklere yol açtı. Ve ben ara ara açıp bölüm sonundaki meditasyonları yapmaya karar verdim. Ancak bölümlerin kaldırmasından çok korkuyorum, umarım böyle bir şey yapmazsın Netflix! Bu arada ciddi olarak Headspace’i indirip yıllık üyeliğini satın almak ve meditasyonu daha düzenli olarak hayatıma sokmak gibi bir planım da mevcut. Umarım sizler de bu seriye bir şans verirsiniz. Görüşmek dileğiyle.

Yazı: Yağmur Sevindik