Hayden Christensen, Yeni “Obi-Wan” Dizisinde Darth Vader Olarak Geri Dönüyor

HAYDEN CHRISTENSEN, YENİ “OBI-WAN” DİZİSİNDE DARTH VADER OLARAK GERİ DÖNÜYOR

Obi-Wan
Solda Hayden Christensen ve sağda Ewan McGregor

Eveeeeet, yine bir Star Wars haberi ve içeriğiyle karşınızdayım. Daha önceki yazılarımdan birinde, bu evrenle nasıl tanışıp o dünyanın içine girdiğime değinmiş ve Ewan McGregor’ın geri döndüğü Obi-Wan merkezli Disney Plus dizisinden bahsetmiştim (Hatta merak edenler için hemen linkini de şöyle bırakayım: https://ilerigeridergi.com/sinema-tv/tv/guc-tekrar-bizimle-olmaya-geliyor/). Sadece şu haberin içeriği bile başlı başına heyecan uyandırıp merak ettiren bir unsur iken bir de üstüne başlıkta belirttiğim ve biz Star Wars hayranlarına (düşkünlerine, fanlarına, fanboylarına artık hangi gruba dâhil olmak istiyorsanız) sevinçten halay çektirecek o mucize gerçekleşti ve Hayden Christensen’ın Darth Vader olarak diziye katılacağı duyuruldu. Hadi gelin bu ilgi çekici gelişmenin detaylarına birlikte bakalım…

Öncelikle haberin kaynağına inerek başlamak istiyorum. Şükürler olsun ki bu bir söylenti veya dedikodu falan değil, aslı astarı belli olan bir yerden geliyor bilgi. Lucasfilm’in başındaki isim olan Kathleen Kennedy tarafından net bir şekilde açıklanıp Christensen’in McGregor ile birlikte başrolü paylaşacağı belirtilmiş (Bu arada bu ablamız herhalde Star Wars markasının başına gelmiş en kötü şey olabilir. David Yates adlı yönetmen bile diyemeyeceğim kişiliğin Harry Potter’a yaptıklarının aynısını, hatta belki daha bile kötüsünü Star Wars külliyatının başına getirmeyi başardı kendisi. Evet, politik doğruculuk ve Skywalker egemenliğini bitirecek bir olay örgüsü adına oluşturduğu son üçleme rezaleti tamamen Kathleen Kennedy’nin eseriydi. Bir ara Disney’in kendisini firmanın başından alacağı duyumları vardı, umarım en kısa sürede gerçekleşir. Oh içimi döküp iyi rahatladım ha).

Dizi, “Episode III – Revenge of the Sith”in 10 yıl sonrasını konu alacakmış. Anakin’in Darth Vader olduktan sonra bütün galaksiye getirdiği öfkeyi ve yıkımı görebilecekmişiz. Obi-Wan ise felakete sürüklenip kötülüğün pençesine düşmeye başlayan bu evreni düzeltmeye çalışacakmış (Bu halinden nasıl oldu da Episode IV – A New Hope’taki izole olmuş ve her şeyden elini eteğini çekmiş haline dönüştüğünü detaylı ve mantıklı kurgu üzerinden izleyebiliriz umarım). Diziye katılan diğer oyuncular arasında Genevieve O’Reilly (Eski karakterlerden Mon Mothma olarak görünecek), Stellan Skarsgard, Kyle Soller, Denise Gough ve Adria Arjona yer alıyor. Ayrıca hiç bahsedilmemiş olsa da 10 yaşında olacak olan Luke ve Leia’yı da bir şekilde görebileceğimizi düşünüyorum. Yine de dizideki en büyük beklentilerim Anakin’in karanlık tarafa geçtikten sonra bile kendi içinde yaşadığı çelişkileri, ikilemleri ve arada kalmışlıklarıyla birlikte bir de kırmızı ışın kılıcını nasıl edindiğini görebilmek.

Hayden Christensen, bir basın bülteninde “Anakin Skywalker’ı oynamak benim için inanılmaz bir yolculuktu. Anakin ve Obi-Wan onları en son gördüğümüzde pek iyi durumda değillerdi… Deborah Chow gibi harika bir yönetmenin hepimiz için neler ortaya koyacağını görmek ilginç olacak. Ewan ile tekrar çalışacağım için çok heyecanlıyım. Geri dönmek harika bir his” şeklinde bir açıklama yapmış. Bu proje kendisi için de çok önemli bir adım olacak. Çünkü Christensen zamanında üçlemede yer aldıktan sonra ciddi bir popülerliğe ulaşmış olmasına rağmen sonrasında pek fazla projede yer almamış, yer aldıklarından da sadece Jumper ve Awake ile ortalama bir iş çıkarmıştı. Geri kalanlar içinse hem film kalitesi hem de oyunculuk açısından rahatlıkla vasat altı diyebilirim. Böyle bir durumdayken tekrar en iyi yaptığı işle geri dönecek olması, bizim için harika bir haber olmakla birlikte kendisi için de yeniden parlama fırsatı haline geldi.

İşte böyle, Disney içine ettiği bu dünyayı tekrar toparlamak adına önemli adımlar atıyor. Önceki yazımda “umarım o rezil son üçlemenin kefareti bu yapımla ödenir” demiştim ve hem “The Mandalorian”ın başarısına hem de bu dizi için çizilen yola bakılırsa Disney de benimle aynı fikirde ve bu amaca uygun bir rota izliyor. Bize de ortaya çıkacak ürünü merakla beklemek kalıyor…

HAYDEN CHRISTENSEN
Hayden Christensen, Darth Vader olarak

Kaynak: Variety

Yazı: Doğuş Karabulut