Cannes Film Festivali, Altın Palmiyeli Kadın ve Spike Lee Faktörü

Cannes Film Festivali’nin alamet-i farikası Altın Palmiye

Bu yıl 74.’sü düzenlenen meşhur Cannes Film Festivali, prestijli Altın Palmiye ödülünü de içeren ödüllerin sahiplerini bulmasıyla sona erdi. 6 Temmuz 2021 tarihinde başlayan festival, koronavirüs pandemisi gölgesinde gerçekleştirilen film gösterimleri ve çeşitli etkinliklerin ardından 17 Temmuz 2021 tarihinde ödüllerin dağıtılmasıyla son buldu. Bu yılki ödül töreninde yaşanan dikkat çekici durumlar, bendenizi bu haberi yazmaya teşvik etti. Gelin hep birlikte bakalım neler olmuş ve elbette ödülleri kimler kazanmış?

Oldukça önemsediğim bir gelişmeyle başlamak istiyorum: Bu yılki Altın Palmiye ödülünü, festival tarihinde ikinci kez bir kadın yönetmen kazandı. Yönetmen koltuğunda oturduğu “Titane” filmiyle ödüle uzanan ve sinema tarihine adını yazdıran Julia Ducournau’yu alkışlıyoruz efendim! Altın Palmiye ödülünü kazanan ilk kadın yönetmen ise 1993 yılında “The Piano” adlı eseriyle Jane Campion idi.

Bu yıl Cannes Film Festivali jürisine başarılı yönetmen Spike Lee başkanlık etti. Kendisini kısa film tadındaki muhteşem Michael Jackson kliplerindeki (Hatta sevdiğim birini yukarıya bıraktım. Birlikte izleriz 😊) ve “Malcolm X”, “BlacKkKlansman”, “Do The Right Thing” gibi filmlerdeki yönetmenliğiyle tanıyoruz. Spike Lee, yaptığı gaf ile bu yılki ödül törenini kazananların listesinden ibaret klasik bir haber bağlamından çıkarıp çok konuşulanlar arasına sokmayı başardı. Niyet okuması yapmak yersiz olur elbette; lakin bu vesileyle Julia Ducournau Hanımefendi’nin tarihi başarısı da yapılan haberlerde anılmak suretiyle daha geniş kitlelere ulaşmış oldu. Bu arada çoğu haber kaynağı gibi ikincil düzeyde anmak yerine, bu başarılı kadını önce anmak İleri Geri Dergi yayıncılığına yakışandır tabii ki. Bendeniz de bu yaklaşımla görevimi ifa etmiş bulunuyorum.

Spike Lee (solda) ortalığı karıştırırken ve Mélanie Laurent (sağda) onu yönlendirmeye çalışırken

Peki, Spike Lee ne yaptı da bu kadar olay oldu? Şöyle ki her geri sayımda, ödül töreninde, en iyi 10 listesinde vesaire en yüksek derecenin, en önemli ödülün en son açıklanması âdettendir. Bu yöntem hem kazananı bir assolist edasıyla onurlandırır hem de izleyicinin ilgisini son ana kadar diri tutmayı sağlar. Ödül töreninin henüz başında jüri başkanı Spike Lee, sunucu Doria Tillier tarafından “gecenin birincilik ödülünü” açıklamak üzere sahneye davet edildi. Doria Tillier, sahneye çıkan Spike Lee’ye bir kez daha “Hangi ödülün birincilik ödülü olduğunu söyleyebilir misiniz?” diye sordu. Bunun üzerine muhtemelen kafası karışan Spike Lee, 74 yıldır süregelen teamülün dışına çıkarak ilk açıklanması gereken Büyük Ödül (orijinal adıyla Grand Prix) yerine son açıklanması gereken Altın Palmiye (orijinal adıyla Palme D’or) ödülünü kazananı söyleyiverdi. Aynı zamanda jüri üyelerinden biri olan oyuncu Mélanie Laurent, o anlarda gayriihtiyari bir hamle yaptı ve Spike Lee’nin koluna dokunarak onu uyarmak için elini uzattı. Bu anların tamamı canlı yayınlanan ödül töreninde ekranlara yansıdı.

Spike Lee ödül töreninden sonraki basın açıklamasında özür diledi. “63 yıllık hayatımda, insanların ikinci bir şansa sahip olduğunu öğrendim. Bunu batırdığım için özür dilerim. Anladığım kadarıyla gece çok fazla merak uyandırdı, kasıtlı değildi.” diyen Spike Lee, “Ben büyük bir spor hayranıyım. Oyunun sonunda serbest atışı veya vuruşu kaçıran adam gibiyim. ‘Titane’ film ekibi ‘Özre gerek yok. Unut gitsin, Spike’ dedi. Bu benim için çok şey ifade ediyor.” ifadelerini kullandı.

Karizmanın vücut bulmuş hali olan başarılı yönetmen Julia Ducournau, ellerinde Altın Palmiye ödülüyle

Gecenin kazananları ise şöyle:

Altın Palmiye Ödülü: Julia Ducournau – “Titane”

Büyük Ödül: Asgar Ferhadi – “Ghahreman” ve Juho Kuosmanen – “Hytti nro 6”

Jüri Ödülü: Nadav Lapid – “Ha’berech” ve Apichatpong Weerasethakul – “Memoria”

En İyi Yönetmen: Leos Carax – “Annette”

En İyi Senaryo: Ryûsuke Hamaguchi – “Drive My Car”

En İyi Kadın Oyuncu: Renate Reinsve – “Verdens Verste Menneske”

En İyi Erkek Oyuncu: Caleb Landry Jones – “Nitram”

Altın Kamera Ödülü: Antoneta Alamat Kusijanović – “Murina”

Kısa Film Dalında Altın Palmiye: Tang Yi – “Tian Xia Wu Ya”

Kısa Film Dalında Jüri Özel Ödülü: Jasmin Tenucci – “Ceu de Agosto”

Belirli Bir Bakış Büyük Ödülü: Kira Kovalenko – “Razzhimaya Kulaki”

Belirli Bir Bakış Jüri Ödülü: Sebastian Meise – “Große Freiheit”

Cesaret Ödülü: Teodora Mihai – “La Civil”

Özgünlük Ödülü: Valdimar Jóhannsson – “Lamb”

Mansiyon Ödülü: Tatiana Huezo – “Noche de Fuego”

 

Böyleyken böyle, sevgili okuyucularım. Görüşmek dileğiyle…

Kaynak: Festival de Cannes

Yazı: Burak Orhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir