Böyle Şeyler Var “Snowpiercer”da

 

  • Dizinin ilk sezonu yayınlanmadan bir yıl önce ikinci sezonun yapımı için anlaşma sağlanmış çünkü Snowpiercer başlangıçta 2019’da yayınlanacakmış, ancak dizinin TNT’den TBS’ye geçişi nedeniyle 2020’ye ertelenmiş (işin komik yanıysa dizi daha sonra tekrar TBS’den TNT’ye dönüş yaptı). Yeni sezon ise 25 Ocak 2021’de seyircilerle buluşacak.
  • Dizi, 1982 Fransız çizgi roman Le Transperceneige‘den uyarlanmıştır ve ismi sonradan değiştirilip Snowpiercer olmuştur. Orijinal yapım ise Jacques Lob tarafından yazılmıştır ve Jean-Marc Rochette tarafından çizilmiştir.
  • Birkaç ön inceleme; bazı vagonların, özellikle de “gece vagonu” nun (Night Car) gerçekçi olmayan büyük boyutlu iç tasarımını vurgulamış. Ancak birkaç bölümdeki dış çekimler, bazı vagonların diğerlerinden daha büyük olduğunu göstermiştir. Muhtemelen bu, özellikle birinci sınıf vagonlar için geçerli bir durumdur.
  • TNT, Snowpiercer için bir zaman çizelgesi yayınlamış ve dizinin neslin tükenmesine sebep olan olaylardan yedi yıl sonra gerçekleştiğini, filmin ise neslin tükenmesinden on yedi yıl sonra gerçekleştiğini belirtmiş.
  • Dizide her bir bölümün adı, o bölümün açılış anlatısındaki bir cümleden gelmektedir.
  • Tren; birinci, ikinci ve üçüncü sınıf ile kuyruk ve öndeki lokomotiften oluşmaktadır. Kuyruktaki yolcuların biletleri yoktur ve kalkışında trene zorla girmişlerdir. Kuyrukta 400 yolcunun olduğu ve çalışma karşılığında kalmalarına izin verildiği belirtilmektedir. Üçüncü sınıf yolcular biletlerini ödemek zorunda değildi ancak çalışmak zorundalardı. Birinci sınıf yolcular ise bilet ücretini ödeyenlerden oluşur. Lokomotif ise makinistler ve Bay Wilford içindir.
  • Tren, toplam uzunluğu 10 mil (16 km) olan 1001 vagondan oluşmaktadır. Vagonların çoğunun aynı uzunlukta olduğunu varsayarsak (trenin dış çekimlerinde belirtildiği gibi), çoğu vagon yaklaşık 15 metre uzunluğundadır ve bu, ABD’deki (2020 itibariyle) 25 metrelik standart uzunluğa kıyasla çok kısa görünmektedir. Ancak gerçek dünyada bir genel kural olarak, vagonlar ne kadar kısaysa tren de o kadar hızlı ilerler.
  • Ağırlama odalarında ve dizini açılış sekansında sergilenen Wilford Industries dünya haritasında görüldüğü gibi trenin rotası, Grönland ve Kuzey Avrupa (Büyük Britanya ve İskandinav ülkeleri) hariç, kıtaların çoğunun kıyı şeridi civarındadır. Bu, kıtalar arasında bir tür bağlantı olduğu anlamına gelir ki büyük ihtimalle bu bağlantı donmuş okyanuslar sayesinde oluşmaktadır.
  • Birkaç bölümde bahsedildiği gibi, dış sıcaklık -120 derece civarındadır.
  • Trende silahlara izin verilmiyor, “polis” sadece cop gibi silahlara sahip. Ancak birkaç karakter gemiye silah getirmeyi başarmıştır.

Kaynak: IMDB

Yazı: Doğuş Karabulut