Böyle Şeyler Var “Memories Of Murder”da

 

  • Haziran 2000’den itibaren Bong Joon-ho’nun senaryoyu yazması bir yıl sürmüş. İlk altı ay boyunca senaryo ile ilgili bir satır bile bir şey yazmamış, sadece araştırma yapmış.
  • Oyuncu Kim Sang-kyung; karakterinin, vakanın stresiyle iyice yıpranmış görünmesini sağlamak için çekimler boyunca kendi isteğiyle daha az yemek yemiş ve daha az uyumuş.
  • Yönetmen Quentin Tarantino, yapımın Bong’un The Host’u ile birlikte 1992’den beri en sevdiği 20 filmden biri olduğunu belirtmiş.
  • Silinen bir sahnede dedektif Cho, Red Light District’te yürüyormuş ve ardından cinayetlerle ilgili olası ipuçlarını öğrenmek için bir kıza masaj yaptırıyormuş. Bu sahne gerçekten Red Light District’te çekilmiş ve yerel kadın tüccarlarından sahneyi çekmek için izin istemek zorunda kalmışlar (Beni dövdüler abi dediğin zaman p*zevenklerin elinden gittim aldım!?!?).
  • Film, 1980’lerde Kore’nin Hwaseong şehrindeki bir dizi gerçek cinayete dayanıyor olsa da Bong Joon Ho bir röportajda, olayları dramatize eden ‘Come See Me’ adlı oyundan çokça ilham aldığını belirtmiş ve eğer bu oyun olmasaydı hikâyenin yapısını kurarken çok sorun yaşayabileceğini söylemiş. Ayrıca yazar Alan Moore’un Bong’a hediye ettiği ‘From Hell’ adlı çizgi romandan da dönemin tasviri hakkında fikir elde etmiş.
  • Kwang-Ho, karakolun bodrum katında soruşturulduğunda, iki polis memuru ve bir şüpheli yemek yerken bir TV programı izlemektedir. Bu programın adı “Soo Sa Ban Jang” dır ve Türkçeye “Soruşturma Ekibi” olarak çevrilebilir. Bu şov, neredeyse yirmi yıldır yayınlanan ünlü bir TV dedektif dramasıymış. Açılış müziği de o dönemde çok popülermiş.

Kaynak: IMDB

Yazı: Doğuş Karabulut