Altın Küre’de Eğlence Bitti

ALTIN KÜRETime’s Up Derneği’nin HFPA’daki ırk ayrımcılığına dikkat çeken paylaşımı

Merhabalar efendim. Bir kez daha Altın Küre Ödülleri’nden haberlerle geldim. Bildiğiniz gibi bu yıl Altın Küre Ödül Töreni’nin 78.’si düzenlendi. Daha önce adayları ve hafta başında da kazananları İleri Geri Dergi vasıtasıyla öğrenmiştiniz. Fakat, bu sefer size birtakım tatsız haberler getirdim. Kısacası: Eğlence bitti!

Ödül töreninden hemen önce, Altın Küre Ödülleri’ni takdim eden Hollywood Foreign Press Association (HFPA – Hollywood Yabancı Basın Birliği), ırk ayrımcılığı ithamlarıyla karşı karşıya kaldı. Özellikle sosyal medyada bu duruma ses çıkaranların artması ve “#TimesUpGlobes” etiketinin gündem olmasıyla beraber, sinema ve televizyon dünyasından birçok ünlü isim de bu duruma dikkat çekerek tepkilerini dile getirdi. Birçok sanatçı, HFPA üyeleri arasındaki çeşitlilik eksikliğinden, yani öyle ki birliğin halihazırda tek bir siyah üyesi bile bulunmadığından dem vuruyor.

Geçtiğimiz pazar günkü 78. Altın Küre Ödül Töreni’nden hemen önce yükselen bu eleştiri dalgası hâlâ yankılarını sürdürüyor. En son, önceki HFPA yönetim kurulu başkanlarından Meher Tatna da birliğin en az 20 yıldır hiç siyah üyeye sahip olmadığını açıkladı. “Denemeye devam edeceğiz ve çözümün bir parçası olacağız.” diyen Tatna’ya en son ne zaman siyah bir HFPA üyesi olduğu ve bu üyenin kimliği sorulduğunda ise “Ne zaman bir siyah üye olduğunu ve hangi ülkeden geldiğini hatırlamıyorum.” yanıtını verdi. HFPA, mevcut yönetim kurulu başkanı Ali Sar aracılığıyla ise konuya ilişkin hiçbir yorumda bulunmadı.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

TIME’S UP (@timesupnow)’in paylaştığı bir gönderi

Her şey, ekseriyetle kadın istihdamında ayrımcılık konusunda mücadele eden Time’s Up Derneği’nin, çatlamış bir Altın Küre heykelinin görüntüsünü sosyal medyaya yayınlayarak “87 üyeden biri bile siyah değil!” ifadelerini kullanmasıyla başladı. Dernek, paylaştığı gönderide “Kozmetik bir rötuş yeterli değildir.” notunu düşerken “#TimesUpGlobes” etiketini kullandı. Dernek, daha önce de 2018 senesindeki Altın Küre Ödül Töreni’nde kadınlara yönelik cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekmek için tüm katılımcılara siyah giyinerek protesto etme çağrısında bulunmuş ve çağrısı büyük oranda yanıt bulmuştu.

Golden Globe

2018 yılındaki Altın Küre Ödül Töreni katılımcılarının siyah giyme protestosuna dair bir an

“Django Unchained (Zincirsiz)” filminden Kerry Washington, “Will and Grace” dizisinden Sean Hayes, “Shaun of the Dead (Zombilerin Şafağı)” filminden Simon Pegg, “Ugly Betty” dizisinden America Ferrera, “How to Get Away with Murder (Cinayetten Paçayı Kurtarmak)” dizisinden Tom Verica, “He’s Just Not That Into You (Erkekler Ne Söyler Kadınlar Ne Anlar)” filminden Busy Phillips, “Fifty Shades of Grey (Grinin Elli Tonu)” filminden Dakota Johnson, “Blue Velvet (Mavi Kadife)” filminden Laura Dern, “Charmed” dizisinden Alyssa Milano, “Sea of Love (Aşk Denizi)” filminden Ellen Barkin, “Parks and Recreation (Park ve Bahçeler)” dizisinden Rashida Jones gibi birçok isim Time’s Up Derneği’nin gönderisini kendi sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaştı.

“The Sisterhood of the Travelling Pants (Gezici Pantolon Kız Kardeşliği)” filminden Amber Tamblyn, sosyal medya hesabından paylaştığı gönderide, “Siyah insanların ve özellikle siyah kadınların, Altın Küre kazananlarını belirlemek için oy veren HFPA üyeliğinden tamamen dışlanması kabul edilemez. Altın Küre’nin sadece beyaz ya da siyah kadınların değil, tüm kadınların içeriğini, kültürünü ve yaratıcı çalışmalarını temsil etmesini sağlamak için çağrıda bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Grey’s Anatomy” dizisinden Ellen Pompeo ise tepkisini bir adım daha ileri götürerek HFPA’ya ve kendi ifadesiyle “Beyaz Hollywood”a yönelik açık bir mektup kaleme aldı. Pompeo mektubunda şunları yazdı: “Ayağa kalkın ve bu sorunu çözüme kavuşturun! Altın Küre yönetim organı HFPA’nın kabul edilemez bir eşitlik sorunu olduğu konusunda hemfikir olabileceğimizi düşünüyorum. Fakat bu, oldukça çözülebilir bir problem. Burada bir çözüm var ve bunu bulabileceğimize inancım var. Yapamayacağımız şey ise bu sorunu çözmeyi siyahlara ve diğer tüm renkli insanlara bırakmaktır. Bu onların sorunu değil, bizim sorunumuz. Şimdi sessiz olmanın zamanı değil.”

2015 yılında “Selma (Özgürlük Yürüyüşü)” eseriyle HFPA tarafından En İyi Yönetmen ödülüne aday gösterilen ilk siyah kadın olan Ava DuVernay, oldukça serbest bir çeviriyle “Aynı tas, aynı hamam.” minvalinde diyebileceğim “Old news.” paylaşımıyla duruma tepki gösterdi.

“Ma Rainey’s Black Bottom (Ma Rainey: Blues’un Annesi)” filmindeki performansıyla bu yıl Altın Küre’ye aday gösterilen Viola Davis (yeri gelmişken Annalise Keating üstadıma buradan saygılarımı sunayım), yazar Shannon L. Adler’den alıntı yaparak sosyal medya hesabından “Denediğini söylemek işe yaramıyor. Siyah bir sanatçının yolculuğu, yaratma, geliştirme ve kabul görmenin önündeki engellerle doludur. Sessiz kalmaya devam edersek, genç nesil sanatçılar da aynı yüke sahip olacaklar. Daha fazla bahaneye yer yok.” sözlerini paylaştı.

Efsanevi “Lost” dizisinin yapımcıları ve senaristleri J.J. Abrams ve Damon Lindelof ile “Grey’s Anathomy” dizisinin senaristi Shonda Rhimes, “Yeter artık!” nidalarıyla tepki gösterdiler.

“Love and Basketball (Aşk ve Basketbol)” filminin senaristi Gina Prince-Bythewood, basketbol koçlarına gönderme yaparak “Mazeret yok! Özür dilemek yok! Çünkü size inanmıyoruz. Boş hareket yok! Kozmetik rötuşlar yeterli değildir. Oyunu değiştir!” ifadelerini kullandı.

“The Night Of” dizisinden Poorna Jagannathan, HBO’nun siyah başrollere sahip “I May Destroy You” dizisinin eleştirmenlerce beğeni toplamasına karşın herhangi bir dalda aday gösterilmediğine dikkat çekti. Jagannathan, “Siz de benim gibi, ‘I May Destroy You’ dizisinin tek bir Altın Küre için bile aday gösterilmemesini anlaşılmaz bulduysanız, şimdi nedenini biliyorsunuz. HFPA’ya saygımı çok fazla yitirdim ve bence büyük çaplı bir değişime kadar hiçbir güvenilirliğe sahip değiller.” dedi.

ı may destroy you

“I May Destroy You” dizisinin hiçbir dalda aday gösterilmemesi tartışmalara yol açtı

HFPA ise eleştirilere cevaben, “Üyelik dağılımımızın dünyanın dört bir yanındaki film, televizyon ve sanat topluluklarını yansıtmasını sağlamaya tamamen kararlıyız. Siyah üyelerin yanı sıra yeterince temsil edilmeyen diğer üyelere sahip olmamız gerektiğini anlıyoruz ve bu hedeflere mümkün olan en kısa sürede ulaşmak için derhal bir eylem planı uygulamaya çalışacağız.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Durumlar böyle, sevgili İleri Geri Dergi okuyucuları. Ben de çözülmesi elzem olan, gerçek anlamda hayati önem taşıyan ve bu bakımdan Altın Küre’den çok daha öncelikli olan çok sayıda ırk ayrımcılığı temelli sorunun varlığını hatırda tutarak sizlere de hatırlatırken; HFPA’nın çözüm odaklı olmanın kıyısından bile geçmeyen, “çalışıyoruz, kararlıyız, sizi anlıyoruz” temalı laf-i güzaf veya onların anlayacağı dilden “bullshit” açıklamalarına da “Hadi oradan!” diyorum. Kalın sağlıcakla.

Kaynak: Variety 1, Variety 2, Variety 3

Yazı: Burak Orhan

2 thoughts on “Altın Küre’de Eğlence Bitti

Comments are closed.