Prodüksiyon Camiasına Yeni Bir Kan: Babil Müzik

Merhaba sevgili okurlarımız! Bugün sizlerle müzik dünyasına kurumsal kimliğiyle yeni girmiş; ancak kurucuları zaten senelerdir müzik sektöründe emek veren yepyeni bir yapım şirketini konuşacağız. Babil Müzik! Kimse işini kendinden iyi tanıtamaz mantalitesiyle Babil Müzik’i sevgili kurucuları Ezgi ve Serdar Kırgız’a sorduk. İyi okumalar!

Babil Müzik
Babil Müzik resmi logosu

İleri Geri Dergi: Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Babil Müzik: Merhabalar bizler Ezgi ve Serdar Kırgız. Sümer dilinde tanrının kapısı anlamına gelen Babil’i, müziğin kapısı anlamını taşısın, enerjisi evrensel olsun düşüncesiyle Babil Music olarak hayata geçirdik. Öncelikle aranje, mix&mastering, müzik prodüksiyon, dijital dağıtım ve menajerlik hizmetleri veren bir müzik prodüksiyon dijital dağıtım şirketiyiz. Aynı zamanda henüz demo haline dahi gelmemiş sadece fikir aşamasında olan projelerinizin bitiş aşamasına gelmesi konusunda müzik koçluğu yapıyoruz.

İG: Bilmeyenler için aydınlatıcı olması adına bir kez de sizden duyalım, prodüksiyon nedir, bir plak şirketi ne iş yapar?

BM: Prodüksiyon eserin tasarlanmasından tamamlanmasına kadar olan uzun bir üretim süreci. Plak şirketi olarak albüm veya single çalışmalarını başta Spotify, Apple Music, Youtube, Deezer gibi dünyaca ünlü müzik platformlarında yayınlanmasını sağlıyoruz. Üstelik bunun için sanatçılardan ayrıca bir ücret talebinde bulunmuyoruz. Aynı zamanda tüm telif haklarını koruyoruz.

İG: Peki bir plak şirketi açma kararını nasıl aldınız? Müzik piyasasının günümüz zorlayıcı koşullarında sizin için bu adımı atmak zor oldu mu?

BM: Yaklaşık 20 yıllık bir müzik birikimiyle aslında uzun zamandır istediğimiz bir fikirdi. Özellikle pandemi sürecinde üretmeye çok daha fazla vakit bulabildik ve bunu hayata geçirdik. Elbette zorlukları var ama uygun dönemi yakalayabilmek çok önemli. Belki 10 sene önce bunu yapsak yeterli donanım ve bilgiye sahip olmayabilirdik. Yemeği piştikten sonra yemek gibi düşünebiliriz. 😀

Babil Müzik
Babil Müzik kurucuları Ezgi Kırgız (solda) ve Serdar Kırgız (sağda)

İG: Çalıştığınız ya da gelecekte çalışacağınız sanatçılarda mutlaka olmasını aradığınız özellikler nelerdir?

BM: Öncelik bizim için projenin özgün olması. Esinlenmeden bahsetmiyoruz ama taklit bir projenin başarılı olabilme ihtimalini de düşünmüyoruz. Prodüksiyon uzun bir süreç. Bu süreçte çalışacağımız sanatçıların sabırlı, özverili ve birlikte düşünüp tasarlamaya açık olmasını diliyoruz. Oluşturacağımız bu ortak dil projeye yansıyacağı için süreci bu şekilde tamamlayabilmek bizim için çok önemli.

İG: Dijital platformlarda çalışma yayınlamaya yönelik girişimleriniz olduğunu görüyoruz. Konvansiyonel albüm yayınlamaktan dijital olan akışa nasıl bakıyorsunuz?

BM: Müzikte dijital akış belki bazı dezavantajları olsa da aslında birçok kolaylık da sunuyor. Hem sanatçıya hem dinleyiciye. Eskiden bir albüm yapmak çok daha meşakkatli bir süreçti. Şimdi müzik yapabilecek birçok dijital araç ve alan var. Günümüzde zaten artık albümden ziyade tekli dediğimiz çalışmalar yapılıyor. Dijitalleşmeyle birlikte insanlar artık evlerinden dahi üretim yapıp bunu bir şekilde duyurabiliyor.

İG: Hem kişisel hem de şirketinizin ekonomik yönelimi doğrultusunda özellikle dağıtmayı tercih ettiğiniz bir müzik türü var mı? “Asla bu tarzın yapımcılığını üstlenmeyiz!” gibi cümleler kuruyor musunuz 😀?

BM: Biz Babil ismini koyarken aslında daha başta evrenselliğe inandığımızı gösterdik. Herkese açık bir müzik kapısıyız 😀. Hangi tarz ve hangi dilde olursa olsun bizim için tek önemli şey özgün bir müzik olması.

İG: Sektörde bir şey değiştirmek isteseniz ne değiştirirdiniz?

BM: Açıkçası bu kadar hızlı bir tüketim olması her sektörü olduğu gibi müzik sektörünü de yıpratan bir durum. Duyguların ve melodilerin hafızadan silinmediği özellikle 80-90’lar sürecindeki gibi uzun süreçler sonucu üretilen prodüksiyonların geri geldiği bir dönem olsun isterdik.

İG: Peki son olarak sanatçılar Babil Müzik’e nasıl ulaşabilir? Nerededir yahu sizin yeriniz 😀 ?

Çalışmalarımızı normal rutinde homeoffice, prodüksiyonun ihtiyaç durumuna göre anlaşmalı olduğumuz stüdyolardan yürütüyoruz. Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerimizden bize günün her saati ulaşabilirler.

www.babilmusic.com / info@babilmusic.com

Röportaj: İnci Ece Akyalçın & Burak Orhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir