“Oh, Lord!” – Lorde Yeni Teklisiyle Geri Döndü!

Yeni Zelanda’nın dünyaya kattığı güzelliklerden yalnızca bir tanesi…Ütopik bir memleketten şahane bir kadın da diyebiliriz! Eveeet, sevgili Lorde hanımefendi, 2017 senesinin en fazla ses getiren işlerinden olan “Melodrama” sonrası sessizliğe gömülmüştü. Daha fazla bekleyişe izin vermek istemeyen Lorde, yeni albümünün isminin “Solar Power” olacağını açıkladıktan günler sonra, aynı isimli teklisini de yayımlayarak uzun süreli bekleyişe bir son verdi.

Yeni tekliyi bir de video kliple taçlandıran iki adet Grammy ödüllü müzisyen, parçanın yayımladığı günü bilerek seçmiş olacak ki Kuzey Yarım Küre’deki güneş tutulmasına denk geldi. Solar kelimesi ile yapılmak istenen de albümün güneş ve güneşi çağrıştıran ögelerle dolu olduğu izlenimi uyandırdı elbette. En azından albümle aynı ismi taşıyan tekliden çıkardığımız kadarıyla bunları belirtebiliriz.

Teklinin içeriğine gelince…Dürüst olmak gerekirse müzikal olarak beni “Melodrama” albümü kadar etkilemeyi başaramadı bu yeni Lorde parçası. Tabii ki, albümün geri kalanında bizlere vaat edilenleri ve elde ettiklerimizi görmeden bütünle alakalı bir yorumda bulunamam. Yine de güneş, kumsal ve yaz mevsimi referanslarıyla dolu olan bu hoş parça, popüler alanda iyi bir iş yapabilir. Yani en azından ticari anlamda hayal kırıklığına uğramayabilir Lorde.

Lirik anlamda da pek fazla bir şey vaat etmiyor parça. Tropikal bir folk rock parçası Lorde’nin yaz mevsimiyle kesişen şarkı sözleriyle birleşip ortaya 2021 model bir “Arkana yaslan, güneşin tadını çıkar!” parçası çıkarmış anlaşılan. Bazı ögeler hoş olmasına hoş, evet, lakin… Bir yere doğru gidip de bir türlü oraya varamayan ve nihayete eremeyen bir parça olmuş bu. Neyse, artık albümün kalanı çıktığında, ki buna dair de kesin bir tarihe sahip değiliz ne yazık ki, daha sağlıklı bir yorumda bulunabiliriz belki. Tabii ki, bu da albümde bütünlük söz konusuysa mümkün olabilir sadece.

MİNİ LORDE REHBERİ

Haber niteliğindeki minik raporumuzdan sonra sizinle bir başka bölüm paylaşmak istiyorum. Lorde’yi tanımayanlar için (yoktur herhalde ama neyse…) küçük bir bölüm hazırlamak ve dünya üzerinde ütopyaya en fazla yaklaşan ülkelerden biri olan Yeni Zelanda’nın bağrından kopup gelen bu arkadaşı kendi eserleriyle tanıtmak boynumuzun borcudur efendim. E haydi o halde!

ROYALS (“Pure Heroine” – 2013)

E sanırım, Lorde deyip de bu parçayı es geçmek çok büyük ayıp olurdu. Kendisini tanıma yolunda uğramamız gereken ilk durak kesinlikle bu parça. Yayımlandığı dönemden bu yana milyonlarca kez dinlenen ve popülaritesi hala azalmayan bu parça, tam anlamıyla bir hit. Pop müziğin son 10 yıla dair içinden çıkardığı en sağlam işlerden biridir desek kesinlikle yanılmış olmayız. Hareketli, coşkun ve çok ama çok güçlü!

LIABILITY (“Melodrama” – 2017)

2017’nin ve hatta son yılların en sağlam pop albümlerinden biri olan “Melodrama”, her biri birbirinden şahane parçalardan oluşuyor. Albümün genel konseptine bağlı kalsa da müzikal anlamda daha slow ve enstrümantal bir parça olduğunu söylememiz gerekiyor. Kendisine ve etrafındaki insanlara karşı etkilerinin yansımalarını sözlerine yansıtan Lorde, biz müzikseverlere oldukça hoş bir piyano baladı sunuyor. Duygusal, sakin ve dinlendirici bir parça ile albümün bütününe sadık kalmayı başarıyor sevgili Lorde. Tavsiye ediyorum!


GREEN LIGHT (“Melodrama” – 2017)

Muazzam bir enerji, harikulade enstrümantasyon ve o ses! Son ilişkisinin bitişi, ayrılık ve benzeri tema ve konuları oldukça coşkulu bir biçimde basit ama etkileyici bir piyano darbesi etrafında şekillendiren Lorde, bir pop albümünün nasıl başlaması gerektiğini gözler önüne seriyor bu parçasıyla. Vücudunuzun her bir hücresi ile eşlik etme isteği uyandıran bu muhteşem giriş parçası, albümün kalanında dinleyiciyi bekleyen muhteşem işlere bir hazırlık gibi adeta. Müthiş.

Eveeet, bu minicik tanıtıcı rehberin ardından yazımda sona gelmeden evvel Lorde’nin yeni albümünü sabırsızlıkla beklediğimi belirtmek istiyorum. Kendisi bize, “doğal ipuçlarını” takip etmemiz halinde albümün çıkış tarihine dair bir fikre sahip olabileceğimizin sinyallerini verdi. Küçük bir dedektiflik yapmamız gerekecek anlaşılan! Bakalım bulabilecek miyiz?

Sevgili Lorde’nin 2018 yılında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirdiği Personal Fest performansını sizlerle paylaşarak veda etmek istiyorum. Bir sonraki yazımıza kadar esen kalınız!

Yazı: Ege Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir