Son Haftaların Göze Çarpan İşleri – Haziran / Temmuz 2021

Eveeet, sevgili okurlar bir başka yazımızda yine sizlerle beraberiz. Geçen haftaki Vince Staples incelememizin ardından bu hafta yine çoklu albüm / tekli incelemelerine geri dönüş yaparak sizlere birden fazla yeni işi ve tadı aktarmayı amaçladık. Bunun neticesinde de aşağıda okuyacağınız son haftaların göze çarpan yepyeni işlerini ele almış olduk. E haydi o zaman, hep beraber son haftalarda kimler nasıl işlerle karşımıza çıkıp bizleri duygudan duyguya sürüklemiş bir göz atalım!

yves tumor

YVES TUMOR“The Asymptotical World” (Temmuz 15, 2021)

[Neo-psychedelia / Noise pop] [kısaçalar EP]

Geçtiğimiz sene sizler için derlediğimiz “2020’nin En İyi İşleri” adlı listede de kendine bonus kısmında yer bulan sevgili Yves Tumor, aynı geçen seneki albümüyle başardığı gibi altı parçalık kısa albümünde de bizleri şaşırtmayı, oradan oraya savurmayı başarmış gibi görünüyor anlaşılan. Oldukça tuhaf bir rüya sonrası uyanınca nerede olduğunu bir süre idrak edemezsin ya işte tam da o tarz ilginç bir etki bırakıyor dinleyenin üzerinde bu parçalar. Bir önceki albümü kadar vurucu mu? Bence o kadar üst seviye değil. Ancak bu kısacık albümle Yves Tumor bizlere kendisinin asla hafife alınmayacak bir müzisyen olduğunu tekrar tekrar kanıtlıyor. Gürültü, gürültü ve daha fazla gürültü. Ancak oldukça kaliteli, nitelikli ve kimlik sahibi bir gürültü bu. Oldukça hoş bir kısaçalar olduğunu düşünüyorum. Ufak tefek puan kırdığım yerler olsa da genelinden oldukça memnun kaldığımı belirtmem gerekiyor. Yaratıcılığını asla kaybetmemesi ve biz sevenlerini daima şaşırtıp ağzımızı açık bırakması dileğiyle. 

Favori parçalarım: Jackie, Crushed Velvet, Tuck

Puanım: 8.5 / 10

TKAY MAIDZA“Last Year Was Weird, Vol. 3” (Temmuz 9, 2021)

[Pop rap / Contemporary R&B] [kısaçalar EP]

Geçtiğimiz sene yukarıda belirttiğim sene sonu listeme eklemeyi uzun uzun düşüdüğüm ve daha sonra ilk 20’de kendisine yer vermediğim bir albümdü Tkay Maidza’nın 2020 albümü. Ancak hakkını vermek gerek, kendisi gerçekten yetenekli bir müzisyen ve benim listenin tepelerinde yer vermemiş olmam yayımladığı albümün kötü olduğu anlamına asla gelmiyor. Bu sene kısaçalar halinde yayımladığı ve neredeyse aynı isimle yayımladığı yeni işi ise geçen senekinden bir tık daha aşağıda. Şarkı yazım stilini iyiden iyiye tanıyıp parmakla gösterilecek kadar biliyoruz artık tabii ki. Oldukça az efor sarfedip bir o kadar iyi olabilen bir müzisyen olarak kendisinin ne kadar yetenekli olduğunu anlatmama gerek yok diye düşünüyorum. Zira müziği zaten bunun için var aslında. Potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu anlamak için bu albümle birlikte “Last Year Was Weird” üçlemesi halini alan albüm serisini baştan sona dinleyip değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Kesinlikle pişman olmayacaksınız. Saf yetenek.

Favori parçalarım: So Cold, Kim, Cashmere

Puanım: 8 / 10 

DRAWN AND QUARTERED“Congregation Pestilence” (Temmuz 2, 2021)

[Death metal] [uzunçalar]

Bir süredir death metal albümü değerlendirmediğimi fark ettim. Tam da bu düşüncemin üzerine bu yazıdan bir süre evvel bu albüme denk geldim. Amerikan death metal veteranları Drawn And Quartered, yeni albümleriyle sadece sevenlerinin değil janra hâkim olan veya tanımak isteyenlerin sevip bağrına basabileceği oldukça iyi bir albümle dönüş yapmış kesinlikle. Riff varyasyonu arayanlar bu albümden pek fazla faydalanamayacaktır diye düşünüyorum. Zira albüm daha çok benzer riffler etrafında dönüyor. Saf death metal hayranlarının ise kesinlikle zevk alacağı oldukça hoş bir ürün olduğunu düşünüyorum. Bir önceki albümlerinden kat be kat daha iyi, orası su götürmez. 1992 yılından beri sahnede adından söz ettiren ekip, diskografisine çok hoş bir ekleme yaparak janr ile haşır neşir olanları ve janra dalmayı düşünenleri aynı anda mutlu edebilecek bir yapıt çıkarmış ortaya. Death metal sevenler ve onu merak edenler, atlayın abicim!

Favori parçalarım: Death’s Disciple, Age of Ignorance, Carnage Atrocity

Puanım: 8.5 / 10

HIATUS KAIYOTE“Mood Valiant” (Haziran 25, 2021)

[Neo-soul / Nu-jazz] [Uzunçalar]

Aslında bu albüme bir önceki değerlendirme yazımda yer vermeyi düşünüyordum ancak işler beklediğim gibi gitmedi. Ben de ikinci ve üçüncü dinlemeleri daha sonraya bıraktım. İyi ki de bırakmışım. Fikirlerim biraz daha değişti ve gelişti. Kendilerini 2015 çıkışlı “Choose Your Weapon” adlı son albümleriyle tanıdıktan sonra bir sonraki albümlerini beklemeye başlamıştım. Neo-soul ve nu-jazz ögelerini başarıyla harmanlayıp kendilerine has belirgin bir sound yaratabilen bir ekip olan Melbourne çıkışlı ekip Hiatus Kaiyote, bu albümde vokal performansa bir tık daha fazla yer vermiş gibi görünüyor. Solist Nai Palm’ın vokal performansı takdire şayan, ona asla şüphe yok. Albümn parlayan yıldızı ve taşıyanı kesinlikle kendisi. Bir önceki albümleriyle nitelik bakımından benzer bir çizgide ilerlediğini düşünüyorum ben. Biraz uhrevileşen pop ögeleri, biraz nu-jazz ve bolca neo-soul vokali füzyona uğrayarak işitsel bir kaleydoskop sunmuş bize. Geliştirilip belki de değiştirilmesi gereken ve dağınık görünen birkaç kısım olmakla birlikte genel anlamda dinlemekten gayet memnun kaldığım bir albüm olduğunu belirtmem gerekiyor. 

Favori parçalarım: Chivalry Is Not Dead, Get Sun, Red Room

Puanım: 8 / 10

ZELOOPERZ“Van Gogh’s Left Ear” (Temmuz 8, 2021)

[Abstract hip hop / Trap] [uzunçalar]

Geldik yazımızın son albümüne. Zelooperz’ın yeni albümü Spotify’da bulunmuyor. Kendi bandcamp sayfasını ziyaret ederek bu yeni albümü dinleyebilirsiniz. Gelelim değerlendirmeye. Bu tarz işlerde en sevdiğim olaylardan biri de müzisyenin vokal aralığı. Zelooperz, albüm boyunca bir oraya bir buraya koşturuyor ve bunu oldukça az efor sarfederek yani koşuşturmayı gayet doğalmışçasına göstererek gerçekleştiriyor. Detroitli rapperın bu Van Gogh esintili yepyeni albümü, her dinleyişte tekrar başa döndürecek kadar iyi. Bombastik bir yaratıcılık, 19 şarkı boyunca devam ediyor. 19 olduğuna da bakmayın, 40 dakika civarı albümün tamamı. Bazı sampleların akıcılığına da dikkat etmeyi unutmayın. Kısa tadımlar, tuhaf pasajlar ve enerjisini asla azaltmayan bir rapper. Bu arkadaşa bir kulak verin derim. Zira ilerleyen dönemlerde adından söz ettirecek gibi görünüyor. 

Favori parçalarım: Andrea Bocelli, Always Wanted You, Dedicated My Life

Puanım: 8.5/10

Eveeet, bir başka değerlendirme yazımızın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Son haftalarda benim gözüme çarpan albümlerden en öne çıkanları bu beş albüm oldu. Sizleri Hiatus Kaiyote’nin yeni albümünden iki adet parçayı icra ettiği canlı performansı ile baş başa bırakıyor ve mutlu, müzikle dolu ve kaliteli bir hafta geçirmenizi diliyorum. Esen kalın!

Yazı: Ege Demir

One thought on “Son Haftaların Göze Çarpan İşleri – Haziran / Temmuz 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir