Grafiti Sanatçısı Reach Geblo İlk Kişisel Sergisiyle Labirent Sanat’ta

Grafiti Sanatçısı Reach Geblo İlk Kişisel Sergisiyle Labirent Sanat’ta

Geçtiğimiz aylarda insanlık olarak çok yabancı olduğumuz bir hayatı deneyimledik ve karantina sürecinde adeta delirmemek için sanata sarıldık, herkes kendi evinin sanatçısı oldu. Bana kalırsa -bu şekilde olmamalıydı belki- pandeminin beraberinde getirdiği, eve -aslında içe- dönüş gerekliydi. Zihnimizi yeniden keşfedip şu ana kadar farkında bile olmadığımız ilgilerimizi açığa çıkardık. En önemlisi ise sokağın kıymetini anladık.

İşte online gezileri tükettiğimiz, yürüyerek görmeyi özlediğimiz bugünlerde Labirent Sanat, tatilini bitirip şehre dönenlere ve hâlihazırda şehirde olanlara küçük bir sanat molası sunuyor.

Labirent Sanat, Beyoğlu’ndaki yeni mekanında 17 Eylül – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında Reach Geblo’nun “Alegorik Teşhis” isimli ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Alegorik Teşhis” sergisi herkese ait olan, herkesin görmekte özgür olduğu, fakat üretim sürecine yabancı olunan hâli sergilemektedir. Tuval olarak duvarları kullanan ve grileri renklendiren sokak sanatçıları, belki de hayatı boyunca sergilere gidemeyecek olan insanlara bir galeri gezme fırsatı sunar. Kimilerinin gözünde “bir avuç serseri” olarak nitelendirilen sokak sanatçıları, aslında tek renkli hayatı kendi imzalarıyla çok renkli kılarlar; sabah karanlığında başlayan rutin hayatları fark etmeksizin renklendirir, yorgun argın işe giden bir beyaz yakayı o an için düşünmeye sevk ederler. Böylece artık sanat her yerdedir.

Grafiti sanatçısı olan Reach Geblo, Labirent Sanat’taki “Alegorik Teşhis” isimli ilk kişisel sergisinde duvarları tuval olarak kullanıyor ve deneyimlerini sergi alanına taşıyarak eğitimli ve yetkin eliyle resimlerini paylaşıyor. Sergideki tüm portreler tanıdığı, bir şeyler paylaştığı arkadaşlarının portreleri. Sanatçı, tanıdıklarının yüz ifadelerini zaman zaman izleyiciyle göz göze getirip zaman zaman da saklıyor.

Portrelerin üzerlerindeki mavi ve kırmızı renkler ise yalnızca birer renk değil; tüm sokak deneyimini yaşarken önce sesiyle uyaran, sonra da grileri bozmayı yasaklayanın ışığıdır. Mavi ve kırmızı, en soğuk ve en sıcak ana renklerdir; mavi uzaktan, kırmızı da yakından çok net hissedilir. Sergide Reach Geblo, yaşadıklarını şahitleriyle birlikte izleyiciyle paylaşmaktadır. Sokaktaki özgür ve eşzamanlı kısıtlı alanı sergi mekanına taşır. Her bir tuval farklı malzemeleriyle kalıcılıklarını hissettirirler, çünkü sokakta bu resimler her an gri bir boyayla örtülme tehlikesindedirler. Sergideki heykel-yerleştirme, sanatçının kendisinden yola çıkarak tüm sokak sanatçılarının yaşadıklarını bir karşı-anıta dönüştürür.

Reach Geblo kim ola ki?

Heykeltıraş ve grafiti sanatçısı. 1994 yılında doğan ve İstanbul’un Üsküdar ilçesinde büyüyen sanatçı, 2000’lerin başında grafitiyi keşfetti. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünü tamamladı. Son yıllarda çalışmalarını uluslararası projelerde sergileme imkanı buldu. Kamusal alana atıfta bulunmak yerine, yeni materyalleri araştırarak heykel ve sokak sanatı disiplinini birleştirmeyi amaçlayan sanatçının kaynakları arasında sokak kültürü, insan hakları, kimlik ve mekan meselelerine rastlanır. Sanatçı, dâhil olunamayan ve dışarıda bırakılan toplulukların yaşam alanlarını değerlendirir. Geçmiş ve günümüzde devam eden değişim-dönüşüm üzerine odaklanır. Bu değişim mekan üzerinden bireye ve topluma yansır.

Sanatçımızın diğer çalışmalarına da bir göz atalım dersek:

Kaynak: 1 2

Yazı: Sevgi Aşama