Doğukan Çiğdem’den Varoluşa Dair Bir Sergi: Taş, Hayvan, İnsan

DOĞUKAN ÇİĞDEM’DEN VAROLUŞA DAİR BİR SERGİ: TAŞ, HAYVAN, İNSAN

Summart Sanat Merkezi Galerisi, bugün itibariyle 24 Ekim 2020 tarihine kadar Doğukan Çiğdem’in, “Taş, Hayvan, İnsan” başlıklı sergisine ev sahipliği yapacak.

Doğukan ÇiğdemSummart Sanat Merkezi Galerisi’ndeki Taş, Hayvan, İnsan serisiyle insan ve diğer varlıklar arasındaki farklı hafızalara dair şüphelerini derinleştirmeye devam ediyor. Dünyanın bir mekân ve imge olarak görünür olmadığı, toprağın ve taşın birer varlık olarak insan imgeleminde yerini koruduğu, hayvanın bir dünya kurucu olarak insana pratik imkanlar sağladığı bir dünyanın resmine davet ediyor sanatçı.

Küratörlüğünü M. Wenda Koyuncu’nun yaptığı sergide; uzun süredir toprağın, taşın ve bitkinin dünyasına yolculuk yapan Doğukan Çiğdem, insanın bu dünyalar içindeki var olma serüvenini saplantı derecesinde kurcalamaktadır. Varlığın hiyerarşik olmayan konumlanışını, inancın ve yaratılış söylemlerinin dışında, çoklu türler üzerinden çalışmalarına yansıtmaktadır. Önceki dönem çalışmalarında Anadolu ve Mezopotamya’nın arkeolojik alanlarını gözlem altına alan sanatçı, yeni serisinde ise Lübnan, Ürdün, İsrail ve Filistin’deki alanlarda yaptığı gezilerden ve gözlemlerle karşımıza çıkmaktadır. Bu alanlarda edindiği birikimi başka bir gözün merceğinden dışarı taşımaktadır. İmgelerinde peşini bırakmadığı varoluşa dair sıkıntıların ve çözülmelerin izlerini görünür kılmaktadır.

Sergi, Pazar günleri hariç, haftaiçi 10:00-18:00 arasında ve Cumartesi günleri 12:00-18:00 saatleri arasında görülebilir.

Summart Sanat Merkezi
Fazıl Kaftanoğlu Cad. Summa Plaza No:3, Seyrantepe, 34396 Sarıyer/İstanbul

Kaynak: Sanatokur

Yazı: Sevgi Aşama