Bora Başkan ◌>○ Sergisiyle Öktem Aykut’ta

BORA BAŞKAN ◌>○ SERGİSİYLE ÖKTEM AYKUT’TA

Oldukça sıradan bir pazartesi günü Şişhane taraflarında dolanırken Öktem Aykut’ta yeni bir şeyler olduğunu fark edince hemen içeri damladım. Pazartesi günü olduğunu belirtme sebebim tam da burada önemli çünkü siz pazartesi günü galeriye damlamayın pazar ve pazartesi günleri kapalılar. Fakat ben fazla heyecanlı bakışlarla “Yeni sergi mi? Gezebilirim değil mi? Lütfen gezeyim!” dediğim için çok da tatlı olan beyefendi beni kırmadı. Siz bu kadar şanslı olmayabilirsiniz diye uyarayım dedim…

İÇERİDE NE VAR?

Öncelikle 5 Eylül – 10 Kasım 2020 tarihleri arasında Bora Başkan’ın kişisel sergisi “◌>○” biz sanatseverlerin ziyaretine açık.

Gelelim sergiye, sanatçı daha önceki kişisel sergilerinde (“Any-Structure-Whatever”, “Savage Humanchine”, “Sur/face MachinErrs”, “I’ve Never Felt So Close”, “Cohesive”) olduğu gibi son sergisinde de görsel iletişiminin temelini var eden strüktürleri ve fiziksel bir durum olarak kullandığı organizmaları iç içe geçirip karşılıklı mutasyona uğratarak; nesne, bağlam ve varlık üzerine resimsel sorgulamalarına devam etmiş.

Keskin çizgileriyle tanınan Başkan, ilk görselde gördüğümüz tuval üzerindeki soyut çalışmayı farklı form ve karakterlerde oluşturduğu heykel denemeleri üzerinde de göstererek aslında yarattığı soyutlamaların kendi hayatlarını bulmalarını sağlamış.

Galeride gezmeye devam ederken daha önce hayali evrenlerde anlık görüntüleri yakalayan Başkan’ın, ◌>○’da nesnelerin kendi alanlarını tanımlamalarına izin vererek, evrenin kendi iç dinamizmine imkân yarattığını görüyoruz. Sanatçının formları kendi zamanlarını ve mekanlarını tanımlıyor, kendi kaidelerinden bağımsızlık kazanıyor, hareketleniyor, etleniyor.

Başkan, bu süreci yıllardır, adım adım minimize ederek yönetmekte. Sanatçının bu kavrayışı, evrenin, onu oluşturan nesnelerin toplamından daha büyük olduğunu görmemizi sağlıyor. Gerek tuval üzerinde resmedilmiş kaidemsiler ve nesnemsiler; gerekse üç boyutlu heykelsi formlar, Başkan’ın on yılı aşkın süredir ısrarla sürdürdüğü sanatsal uğraşın kendi kendisine açığa çıkardığı özgün fenomenler haline gelmiş. Dalgaların ve rüzgârın üst üste, defalarca, ısrarla ve uysallıkla ovduğu taşlar gibi…

Eserlerini gördük beğendik bir de kendisini tanıyalım hayde!

Bora Başkan, 1982 İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde yüksek lisans öğrenimi görüp ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ve Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Öktem Aykut dışında, Operation Room, Torun ve PAKT’ta da tek kişilik sergiler açmış; eserleri İstanbul, Paris, Berlin, Barselona ve Los Angeles’ta karma sergilerde yer almış. ◌>○ ise Başkan’ın altıncı tek kişilik sergisi.

E okumuşken bir de ben gideyim yerinde göreyim” derseniz buyurunuz adres;

Öktem Aykut Galeri

Aybastı Sokak 3 Şişhane, Galata, Istanbul

!Giriş ücretsizdir!

Kaynak: https: Kitaptansanattan, https://www.behance.net/borabaskan

Yazı: Sevgi Aşama